Povaľme Lenina na KVP

Autor: Jaroslav Skřivánek | 21.5.2014 o 15:00 | (upravené 21.5.2014 o 18:27) Karma článku: 5,45 | Prečítané:  405x

Na Ukrajine nedávno prebehlo hromadné strhávanie symbolov boľševizmu a ruského imperializmu, známe ako leninopád. K úsiliu našich východných susedov o proeurópsku renesanciu sa môžeme pripojiť aj my. Nemám na mysli len povalenie Lenina v nás samých. Už štvrťstoročie presluhujú mnohé artefakty totality v našom verejnom priestore. V Košiciach zvlášť bije do očí názov sídliska Košického vládneho programu.

Výsledkom jednania medzi Benešom a moskovským vedením Komunistickej strany Československa v závere 2. svetovej vojny bolo podpísanie vládneho programu 29. marca 1945 v Moskve, hoci v dokumentoch sa uvádzalo, že vláda schválila Košický vládny program po príchode na Československé územie dňa 5. apríla 1945. Strany londýnskeho exilu prišli na jednanie do Moskvy celkom nepripravené. Pod tlakom Gottwalda a Stalina sa stal program semenom uchopenia moci v ČSR komunistami. Sami komunisti sa k tomuto jeho významu vždy hrdo hlásili. Popri konfiškácii majetkov zradcov a kolaborantov obsahoval aj tézy o prevedení finančnej oblasti hospodárstva, kľúčového priemyslu a prírodných a energetických zdrojov pod všeobecné štátne vedenie. Dokument sa stal po vojne účinným nástrojom tlaku na vládu ČSR a presadzovania politiky znárodňovania.

V Košiciach sme takto permanentne konfrontovaní so zahanbujúcou spomienkou na zlyhanie demokratických síl a uzurpácie moci boľševikom. Aj keď niekomu hanba, inému česť. Niektoré sídliska nesú názvy obcí, v blízkosti ktorých vznikli. Myslava je celkom pôvabné meno. Pomenovanie po Majdane nezávislosti by bolo skvelým odkazom ruskému agresorovi a prihlásením sa k tradícii slobody.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne IC vlaky začali opäť jazdiť. V čom sú iné?

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko sľubuje, že jej najrýchlejšie vlaky z Bratislavy do Košíc za štyri hodiny a 42 minút.

KOMENTÁRE

Smer je v jednoSmerke. Ako Mečiarov valec či kôl v plote

Fico sa k realite postavil chrbtom. Zahral sa na kôl v plote.

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.


Už ste čítali?